‘Zodra ik met pensioen ga neem ik een kunstgebit, namen mensen zich vroeger voor. Sterker nog, toen ik in de jaren 80 begon als tandarts in Friesland, was het vrij normaal  

om rond je 25ste al een prothese te nemen, vóór je huwelijk. Dan zadel je je partner tenminste niet op met eventuele tandartskosten. Tegenwoordig is dat gelukkig niet meer zo’, zegt tandarts Anita Daniels. ‘Goed zorgen voor je eigen kiezen en tanden is belangrijk voor de gezondheid van je hele lichaam.’  

Anita werkt al 40 jaar in de tandheelkunde en helpt nog altijd met veel energie in Tandartspraktijk Vollenhove. Haar eigen praktijk in Balk, die ze in 1983 begon, heeft ze in 2017 verkocht. ‘Er heeft een ommekeer plaatsgevonden, tegenwoordig weten we hoe belangrijk het is om goed voor je eigen tanden te zorgen.’ 

Eigen tanden 

‘Mijn eigen moeder is in de negentig, en zij heeft haar eigen tanden nog,’ lacht Anita. ‘Dat was vroeger ondenkbaar. Maar nu weten we dat het behoud van de eigen tanden en kiezen beter is voor je mond. En een gezonde mond is belangrijk voor je algehele gezondheid. Dat komt zo: bij ernstige tandvleesproblemen zijn bacteriën vaak de boosdoener. Denk aan abcessen tussen de kiezen of in het parodontium, het bot waarin je tanden vastzitten. Als daar een verzameling is van agressieve bacteriën dan beïnvloedt dat het welzijn van je lichaam, dus ook van je hart. Je zou zelfs een hartinfarct kunnen krijgen door zo’n bacteriële infectie. Ouderen zien we daarom liever 3 tot 4 keer in het jaar in de praktijk, bij de mondhygiënist.’ 

Niet alleen ouderen zouden extra goed op hun mondgezondheid moeten letten. Ook zwangere vrouwen en mensen die veel medicijnen gebruiken doen er goed aan. Anita: ‘Sommige medicijnen hebben effect op de genezing van wondjes, ook in de mond. Dan loopt iemand extra risico op een infectie. Gebruik je veel medicatie, laat het je tandarts weten! Zwangere vrouwen hebben tijdens hun zwangerschap een betere doorbloeding in hun lichaam. ‘Ook je tandvlees is dan beter doorbloedt. Het is dus mogelijk dat je sneller last hebt van bloedend tandvlees. Na de zwangerschap zal dat meteen afnemen. De belangrijkste tip voor iedereen? Poetsen, poetsen poetsen!’  

 

Tips voor een goede mondgezondheid 

  • Kies voor een elektrische tandenborstel. Tandplak verwijderen doe je door te ‘schrobben en te boenen’. Een elektrische tandenborstel doet dit automatisch voor je, ideaal bij stijve handen. Je hoeft je dan alleen nog maar te focussen op een goede poetstechniek.  
  • Zwanger? Let erop dat je goed blijft poetsen. Door de zwangerschap kan de ‘buffercapaciteit’ van je speeksel afnemen. Gaatjes krijgen hierdoor meer kans. Poetsen dus! 
  • Help je iemand anders bij het tandenpoetsen? Dit gaat het makkelijkst als je achter de ander gaat staan. Op die manier lijkt de poetsbeweging het meest op de manier waarop je zelf poetst. 
  • Ook voor de allerkleinsten breekt een keer het moment aan voor een eerste bezoek aan de tandarts. Anita: ‘Je kunt een baby al meenemen als hij een eerste tandje heeft. Meestal gaan kinderen vanaf een jaar of twee met hun ouders mee voor een controle. Dan wennen ze er ook goed aan.’ 
  • Het kan lastig zijn om de tanden van peuters te poetsen. Ze hebben namelijk niet altijd zin om mee te werken. Tip van Anita: ‘Neem het kind op schoot, of in ieder geval dicht bij je. Met de rug tegen je aan. Sommige kinderen hebben moeite met een tandenborstel. Neem dan een gaasje en poets met je vinger. Succes!’ 
  • Gebruik een ragertje na het poetsen. Na het tandenpoetsen blijven er vaak nog etensresten en tandplak tussen de tanden en kiezen zitten. Het is daarom verstandig om nog even te stoken, ragen of flossen om restjes tandplak en bacteriën weg te krijgen. 

 

Contact: anita.helena.daniels.@gmail.com