De mannen van Urker chanson-band Leuster komen deze zomer met hun nieuwe CD ‘Er gaat niets boven Urk’. Het draait het als vanouds om de Urker verhalen, gezongen in de eigen taal. Fokke Geert: ‘Ouderwets? Welnee, muziek in de streektaal is hipper dan ooit!’

Zanger en schrijver Fokke Geert Hoekstra, gitarist Albert Visser en toetsenist Douwe Gnodde doken afgelopen jaar voor de vierde keer de studio in. Het resultaat is een gloednieuw album vol met muzikale verhalen. ‘Soms poëtisch, reflectief, of humoristisch, maar vooral doordrenkt met Urker tradities,’ zegt Fokke Geert. ‘De Urker gewoonten, typische humor en emotie. Het wordt nóg krachtiger omdat we in onze eigen taal zingen.’ Hij voegt toe: ‘In het verleden werd zingen in dialect of regionale taal gezien als een beetje achterlijk, boers. Maar tegenwoordig is het heel populair, eigenlijk in heel Nederland. Mensen houden van de authenticiteit en het sentimentele gevoel van regionale muziek en meezingen in de eigen taal.’

Jong en oud

Chansons zijn toch vooral populair onder senioren? ‘Niet bepaald’, lacht Fokke Geert. ‘Ik liep laatst langs een schoolplein, waar de kleuters uit volle borst de Leuster-klassieker Klapstoel zongen. Dat liedje gaat over de sterke verhalen die de oudere vissers delen bij de Urker ‘leugenbank’ in de haven. Het verhaal begint met een simpele inbraak maar eindigt met een moord en bloed op het plafond! Het zijn dit soort humoristische verhalen die Urker luisterliedjes zo herkenbaar en populair maken. We treden regelmatig op, bijvoorbeeld op jaarlijkse Urker Dag. Iedere zomer staan we voor een propvol plein te spelen.’

Grappige en herkenbare situaties

Tijden veranderen en de Urker luisterliedjes gaan over alle aspecten van het Urker leven en cultuur. ‘Eén van de nieuwe nummers gaat over Tromp van Buurtjen, een fictieve Urker die vaak voorkomt in onze liedjes. Tromp is gefrustreerd door de reclames op de televisie. Gelukkig komt zijn kleinzoon langs en suggereert dat hij Netflix moet proberen. Tromp raakt onmiddellijk verslaafd aan de geweldige films. Maar er is een probleem: hij kan zijn ogen niet afhouden van de tv en besluit een emmer naast zijn stoel zetten om in te plassen. Het leidt tot een hilarische rel met zijn vrouw. Een ander nummer gaat over de zondagse gewoontes van het Urker volk, waarbij na de kerkdienst de hele familie samenkomt voor koffie. En wat dacht je van een jonge crypto-belegger genaamd Kees, wiens humeur volledig afhangt van de koers van de bitcoins en polkadots?’

 

Benieuwd geworden?

Leuster weet op een unieke manier het Urker gevoel cultuur te vertalen naar muziek. En hoewel de teksten in het Urks zijn, is de humor en emotie universeel. Benieuwd geworden? De band treedt regelmatig op bij evenementen op Urk. Op www.leuster.nl vind je de agenda én kun je de nieuwe cd bestellen.

 

Foto: Cees Kramer