De kookgeuren ruik je al in de lift van verpleeghuis Talma Hof in Emmeloord. Dan weet iedereen: het is donderdag en Greta Oost is er weer. Greta woont op Urk en kookt als welzijnsassistente elke week samen met de bewoners. ‘Door ouderwetse gerechten samen te koken, probeer ik fijne en mooie herinneringen naar boven te krijgen.’

Elke donderdag gaat een huiskamer in Talma Hof uiteten. Dan is het feest. De placemats maken plaats voor een mooi wit laken. De kandelaars en wijnglazen komen op tafel. Het vlees suddert op een laag pitje. ‘Authentiek eten, zoals de bewoners kennen van vroeger’, zegt Greta. ‘Het ruikt en smaakt heerlijk.’

Petroleumstel
Negen jaar lang kookte Greta als vrijwilliger voor de bewoners. Nu werkt ze sinds drie jaar als welzijnsassistente bij Talma Hof. Koken met cliënten is nog steeds één van de activiteiten die ze graag onderneemt. Soms rolt ze de mobiele keuken naar een kamer. ‘Als een cliënt goede en fijne herinneringen aan oliebollen heeft, dan gaan we oliebollen bakken. Ook al is het hartje zomer.’

Het allerbelangrijkste voor Greta tijdens het koken is dat bewoners zich prettig voelen. Door samen te koken, probeert Greta dat gevoel te versterken. ‘Helemaal als ik mijn petroleumstel meeneem en het vlees een aantal uur laat sudderen. Lekker met gezouten boontjes erbij. Net als vroeger en met liefde gemaakt.’

Keuken op wieltjes
De bewoners bedenken vaak zelf het menu en sommige gaan mee boodschappen doen. ‘Je merkt dat hun wereld vaak kleiner is geworden. Ze missen een doel in hun leven. Door samen te koken, probeer ik die wereld weer iets groter te maken. Als ze met mij in de winkel zijn, hoop ik dat ze iemand tegenkomen die ze kennen en even een praatje maken.’

De mobiele keuken van Talma Hof, een unit op wieltjes met een oven en inductieplaat, komt goed van pas. ‘Koken, dat vind ik gewoon erg leuk om te doen. Het maakt me blij en de bewoners merken dat ook. Ze kijken er – net als ik – elke keer naar uit. Samen koken is echt heel erg gezellig.’

Verhalen over vroeger
De kookgeuren verspreiden zich door de huiskamer en de maaltijd staat inmiddels op tafel. ‘De gezelligheid neemt vaak snel toe als iedereen aan de mooi gedekte tafel zit. Sommige mensen zijn wat verlegen, maar als ze eenmaal de verhalen en herinneringen van medebewoners horen, dan branden ze vaak los. En delen ze ook hun verhalen over vroeger. Als ze lachen en genieten, dan ben ik ook blij.’

Zorggroep Oude en Nieuwe Land (ZONL) is een partner van Ledenvereniging Oude en Nieuwe Land. Ze zijn de grootste aanbieder van Advies- en behandeling, Verzorging en verpleging thuis, Jeugdgezondheidszorg en maatschappelijke ondersteuning en Wonen en zorg in de gemeenten Steenwijkerland, Noordoostpolder en Urk.