De zomer. De meeste mensen kijken er reikhalzend naar uit. Lekker op vakantie. Ook als je niet op vakantie gaat, is het een tijd van ontspanning. Henk Wardenier heeft een melkveebedrijf in Marijenkampen (Steenwijkerland). Hoe beleeft hij de zomer? ‘Met 135 melkkoeien en 90 stuks jongvee is er altijd wel wat te doen!’.

‘Met 135 koeien is er altijd wat te doen’

‘Het werkt gaat gewoon door; 24 uur per dag en 7 dagen per week’, steekt Henk enthousiast van wal. Hij is veehouder en lid van Ledenvereniging Oude en Nieuwe Land. Hoewel Henk niet per se vroeg op hoeft te staan omdat hij twee melkrobots heeft, begint en eindigt hij de dag traditiegetrouw met een rondje door de stal. Pure routine. ‘Dan kijk ik welke koeien er niet naar de melkrobots zijn gegaan’, legt de veehouder uit.

Kalfjes worden geboren

‘Het zijn dieren en die kunnen natuurlijk altijd iets hebben. Ze zijn tochtig, hebben een zere poot, een uierontsteking of iets anders waardoor ze niet fit zijn. Het is belangrijk om dat goed in de gaten te houden.’ Na zijn ronde voert hij de dieren en maakt hij daarna de boxen schoon. Of hij verhuist de kalfjes als ze groter worden naar een andere plek in de stal. ‘Ik help een paar keer per week een koe die aan het bevallen is. Dat blijft mooi om te doen!’

Verder maakt Henk iedere dag het voer los: het zand dat op de kuil- of maisbult ligt moet eraf worden gehaald. In de loop van de zomer maait hij het gras, kuilt het vervolgens en rijdt de mest uit. ‘En laten we de administratie niet vergeten’, voegt Henk lachend toe. ‘Ik vind het geen probleem om te doen, het hoort erbij, maar het is wel heel veel. Het neemt veel tijd in beslag. Als ik daar niet mee bezig ben, dan repareer ik iets. Er gaat altijd wel iets stuk en de melkrobot heeft ook nog wel eens een storing.’

Veehouder Henk Wardenier (© Reina Halman)
Veehouder Henk Wardenier (© Reina Halman)

Boer zijn is heel afwisselend

Stilzitten is niks voor Henk en dat is maar goed ook, want zijn werk is heel afwisselend. ‘Ik zeg wel eens: er is niks gevarieerder dan boer zijn. Zo ben ik met het vee bezig, dan met het mais dat opkomt of ik ben bij de notaris om dingen te regelen. Het volgende moment bespreek ik een investeringsplan bij de accountant. Als de financiering dan rondkomt, geeft dat veel voldoening.’

Henk wist als kleine jongen al dat hij in de voetsporen van zijn vader wilde treden. Met zijn diploma van de landbouwschool op zak stapte hij in 1989 als 19-jarige in de maatschap van zijn ouders. ‘Ik ben niet anders gewend. Ik houd van dit werk. Mooi om te zien dat mijn 15-jarige zoon het ook leuk vindt. Het kan nog alle kanten op, maar hij gaat in ieder geval de landbouwschool doen.’

Aangezien het werk nooit klaar is, probeert Henk – vooral in de zomer – er wel even tussenuit te gaan met zijn gezin. ‘We blijven meestal in Nederland. Het voelt prettig dat ik zo naar huis kan als er iets aan de hand is. In de zomer neem ik ook makkelijker een middagje vrij. Dan werk ik ’s avonds langer door, dan is het tenminste nog lekker lang licht. Het scheelt dat ik mijn eigen tijd kan indelen.’