Notaris Marjan Kroek over erfrecht en het levenstestament

‘Een groot deel van mijn werkzaamheden als notaris bestaat uit het met de cliënt vooruitkijken naar mogelijke risico’s in het leven’, zegt notaris Marjan Kroek uit Steenwijk. ’Men wil een akte opstellen om zulke risico’s zo veel mogelijk te voorkomen.’

Marjan noemt een aantal voorbeelden van dat soort aktes:

  • een samenlevingscontract, waarin je afspraken maakt voor het geval jij en je partner uit elkaar gaan;
  • huwelijkse voorwaarden, waarin je je partner beschermt tegen aansprakelijkheid voor jouw schulden;
  • de oprichting van een B.V., waardoor je privé niet aansprakelijk bent voor schulden van je onderneming;

Maar de meest voorkomende akten zijn testamenten en levenstestamenten.

Testament

‘In een testament tref je een regeling voor na je overlijden’, geeft Marjan aan. Zo kun je erfgenamen aanwijzen (die erven een evenredig deel van al je bezittingen en schulden), een legaat maken (dan laat je iets specifieks aan iemand na, zoals een geldbedrag of je klok) of een executeur aanwijzen die de hele nalatenschap voor de erfgenamen zal regelen. ‘Maar ook mogelijk een voogd aanwijzen voor je minderjarige kind, of een bewindvoerder aanstellen over het erfdeel van je kind met een gat in de hand. Of zorgen dat je schoonkinderen niets uit je nalatenschap krijgen als ze van je kind gaan scheiden.’

Levenstestament

Een levenstestament is een volmacht die bedoeld is voor het geval je zelf niets meer kunt, bijvoorbeeld omdat je dement wordt. ‘Je kunt in het levenstestament zelf iemand aanwijzen die je zaken dan moet behartigen en je wensen daarover vastleggen’, legt de notaris uit. ‘Vaak denkt men dat een echtgenoot deze zaken wel waar kan nemen, maar dat is vaak niet het geval. Als je het zelf niet geregeld hebt, zal de rechter bepalen wie de bewindvoerder wordt en blijft de rechter ook toezicht op de bewindvoerder houden.’

Tips-top 5

  • Heb je een testament dat ouder is dan vijf jaar? Laat de notaris checken of het nog up-to-date is!
  • Heb je een samengesteld gezin? Dan is een testament nodig om je partner goed te beschermen tegen aanspraken van jouw kinderen.
  • Ben je gescheiden en heb je minderjarige kinderen? Maak een testament om te zorgen dat je ex geen zeggenschap krijgt over jouw nalatenschap.
  • Wacht niet met het maken van een levenstestament, misschien ben je dan te laat om nog iets te regelen.
  • Wil je voor je erfgenamen erfbelasting besparen? De notaris weet het juiste testament.

Lezing

Notaris Marjan Kroek geeft een lezing over erfrecht en het levenstestament. De lezing vindt plaats in de bibliotheek aan de Meppelerweg 47a in Steenwijk. In Emmeloord geeft notaris Peter Prummel een lezing met hetzelfde onderwerp, in de bibliotheek aan het Harmen Visserplein 5. Kijk in onze agenda voor de actuele data.